23 Haziran 2014 Pazartesi

Pegasus (Flypgs) Website Analizi

Pegasus Kurumsal Kimlik

Kurumun içerisinde kullanılan turuncu renk web ortamına iyi bir şekilde yansıtılmış ve kurumun bu kimliğine gore yan sekmeler oluşturulmuştur. Logo ve kuruma ait reklamlar web site içerisinde yer verilmistir.
·         Logo: Kurumun websitesi üzerinde sol köşede logo yer almakta ve kurum ismi yazmaktadır.
·         Kurumsal Renkler: Site üzerinde kurumun kendisine ait renkler kullanılmakla birlikte gerekli tüketicinin zihnine saklanabilmek için gerekli imaj çalışması yapılmıştır.
·         Kurum Hizmetleri: Kurumun verdiği hizmetler sitenin sol tarafında üst kısımlarında kurumsal rengiyle dizayn edilmiştir.Bilet satış, otel kiralama veya araç kiralama gibi hizmetler de kurumun hizmetleri olarak düzenlenmiştir.

Kurum Kültürü

Ana sayfada pegasus hakkında yazılan sekme içeriğine baktığımızda kisa kisa bilgiler vermekte ancak pegasus hakkında ayrıntılı bilgi başka bir web site üzerinde linkler aracılığıyla açılmaktadır.

Misyon ve Vizyon

Website, üzerinde genel olarak belirtilmiş ve bu konuda yine kısa kısa bilgiler verilmiştir.

Kurumun Kurucusu ve Mesajları

Kurucunun ismi websitede yer almiş ve kurucu hakkında bilgiler verilmiştir. Bunun yanında üst yönetim hakkında bilgiler verilmiş olup ancak kurucu veya liderin mesajlarına rastlanamamıştır. Bence bu büyük bir eksikliktir.

Kurumun Tarihçesi

Kurumun tarihi hakkında ilk günden bugüne kadar geçen sureç içerisinde yaşadiklari ve kazandıkları başarılara yer vermiş, kurumun tarihsel gelişim surecini belirtmişlerdir. Attıkları her adımı kilometre taşı olarak nitelendiren kurum faaliyet alanı ile aldığı başarıları ilişkilendirmiştir.

Amaç Ve Hedefler

Neden Pegasus? Başlığı altında pegasus’un geçmişteki ve gelecekteki amaç ve hedeflerinden bahsedilmiş, muşteri memnuniyetini öne çıkaran bilgiler verilmiş, bunun yanında aldigi belgeler ve sertifikalardan, yenilikler ve avantajların yanında kalite standartları hakkında yaptığı çalışmalar kazandıkları başarıları websitelerine yansıtmışlardır.

İnsan Kaynakları Politikası

Sayfa içerisinde, kurumun insan kaynakları politikası, performans ve değerlendirme, eğitim ve gelişim, kariyer olanakları ve işe alım sureci hakkında kısa kısa bilgiler verilmektedir. Bunun yanında kurumun çalışma koşullarının anlatılması ise kurumu cezbedici bir iş merkezi haline konumlandırmaktadır.

İletişim Faaliyetleri

İletişim faaliyetleri çatısı altında; basın odası, görseller, magazin dergisi, reklam alanlarına yer verilmiştir. Ancak halkla ilişkiler bakımından yeterli değildir. Bunun yanında pegasus yaptığı kampanyalara özel seçenek oluşturmuştur. Pegasus kampanyaları adi altinda; plus, uçuş, otel rezervasyonu, araç kiralama, yemek seçimi gibi hizmetler verdiğini görsellerle belirtmiştir. Kendine has oluşturduğu imaj ve itibar amaçlı ‘’Çok Gezenler Kulübüne’’ ait bilgilerde burada yer almaktadir. Bu kulüp ile ürün ve hizmet pazarlama amaçlanmıştır.

Ürün Ve Hizmet

Ürün ve hizmetlere ilişkin bilgiler sayfanin sol tarafında bilet satış, otel, araç kiralama gibi küçük sekmelerle oluşturulmuş ve sayfaya giren kullanıcıların direct olarak ulaşabilmesine ortam saglamıştır.

www.flypgs.com teknik ve içerik Ayrıntıları

·         Web sayfasına erişim kolay ve hızlıdır.
·         Kullanımı basit ancak site içeriği oldukça karışıktır.
·         Dikkat çekici ve görsel olarak zengin bir içeriğe sahiptir.
·         İnteraktiftir, dolaşım rahattir. Sitenin online iletişim özelliği mevcut değildir.İşletmeye ilişkin kurum kimliği ve kültürü web siteye yansıtılmıştır.(Logo, kurumsal renkler, uçak resimleri)
·         Hedef kitlenin dikkatini çekmek için görsel afiş ve teaser çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
·         Web sitesi içeriğinde üst yönetimle ilgili biyografilere yer verilmiştir.
·         Kurumla ilgili ve urun hizmetlerle ilgili bilgiler sitede yer almıştır.
·         Site de basın bültenleri, haberler ve yıllık faaliyet raporları yer almaktadır.
·         Aynı zamanda flypgs’de gelecekteki yatırımlara ilişkin bilgiler ve linkler yer almıştır.
·         Site içerisinde arama motoru mevcut değildir.
·         Site içerisinde site haritası mevcuttur. Buda kullanıcının sitede kaybolmamasına yardımcı olabilmektedir.
·         İşletmenin iletişim bilgileri yer almaktadır
·         Kurumun sosyal medyada temsil edildigi hesaplarla iletişim saglanamamistir bu yonden halkla iliskiler bakiminda sayfa geri kalmıştır.
·         Kurumun, reklam ve tanıtım kampanyalarına dair video veya sesli herhangi bir çalışmaya rastlanamamıştır.

Eksik Yönleri

Arama Motoru: Site içerisinde herhangi bir arama motoru yer almaktadır. Buda site ziyaretçisinin istediğini bulamamasına sebebiyet vererek bireyin alanı terk etmesine neden olabilir.
Öneri Ve Şikayet Linkleri: Kurumun verdiği hizmetten yada müşterilerin yaşadığı herhangi bir problemi iletmek için iletişim olanağı bulamaması kurumun imajına ve itibarına zarar verebilmektedir.
Sosyal Medya Bağlantısı: Kuruma ait sosyal medya hesapları hakkında flypgs.com da herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Buna karşı sosyal medyanın günümüzün en önemli alanı olduğu gözünden kaçırmıştır.
Reklam Ve Tanıtım Videoları: Flypgs’nin zengin görsel reklam içeriğine karşın sayfa içerisinde kuruma ait reklam veya tanıtım videoları yer almaktadır. Daha çok ticari bir özellik taşıyan bir web sitesi özelliği taşımaktadır.

Sosyal Sorumluluk Çalışmaları: Kurumun yapmış olduğu pek çok faaliyet website üzerinde gözlenememiştir. Özellikle bir kurumun itibar ve imajını yükselten sosyal sorumluluk veya kurumsal vatandaşlık üzerine yaptıkları etkinlikler yer almamaktadır.