10 Ocak 2014 Cuma

İnternet Yasa(k)ları Vimeo'yu da Etkiledi!!

Ülkemizde son birkaç gündür 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun"da değişiklik yapan maddelere ilişkin hararetli tartışmalar yaşanıyor. Tam da bu tartışmaların üzerine popüler video izleme sitesi Vimeo'ya dün itibariyle ülkemizde erişimin engellenmesi bu tartışmaları daha da alevlendirdi.

Şimdilik Vimeo'nun henüz hangi sebeple kapatıldığı tam olarak bilinmese de daha önce 2008 yılında Youtube'da olduğu gibi ülkemizde yasak olan bir içeriğin sitede paylaşılması ve sitenin de bu içeriği verilen süre içerisinde kaldırmamasından dolayı bu engelleme kararının verildiği düşünülüyor. Siteye DNS adresi değiştirmeden girmeye çalışanlar şu uyarı ile karşılaşıyorlar; "Ulaşmaya çalıştığınız internet sitesi İstanbul 10. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 08.01.2014 tarihli 2014/23 D. İş ve / sayılı kararı ile erişime engellenmiştir"

Öte yandan bir içerikten dolayı milyonlarca insanın faydalandığı bir siteye erişimi engelleme-kapama kararı çıkartılması birçok kişi tarafından tepkiyle karşılanıyor. Bunun yanında eğer söz konusu yasa kabul edilirse Vimeo, internet servis sağlayıcı temelli filtreleme ile tamamen erişime kapanması söz konusu. Yani eğer yasa kabul edilirse Vimeo'ya sonsuza dek veda etmemiz söz konusu.